В късната есен често сме в състояние на лека депресия или по-точно меланхолията ни превзема с лошото време. Оказва се, че сме засегнати не само от наближаващите студени дни, честите дъждове и ограниченото слънце, но и от липсата на витамини поради ограничението на достатъчно свежи продукти. Доброто настроение обаче се поддържа, като се обръща внимание на храните и напитките, които консумираме през есента.
През този сезон непрекъснато изпитваме желание да се сгреем, да се завием с топла завивка и да се насладим на нещо вкусно – както храна, така и напитки.
Кулинарните специалисти са на мнение, че има голямо разнообразие от вкусни храни и топли напитки, които са фаворити през есенния период. Всички те ни позволяват не само бързо да се затоплим, но и да се насладим на прекрасния им вкус и вкусен аромат.
Запомнете: диетите през есента са тотално забранени.
Нека разбием един от стереотипите – за да поддържате добра форма, не е нужно да се подлагате на строга и ограничителна диета. Лишавайки се от определени храни, вие сте с дисбаланс в хранителния си режим. Така тялото ще изпитва недостиг на енергия и ще бъде със слаб имунитет, следователно то ще бъде податливо на настинки и грип. Като се борите с апетита си, вие работите срещу себе си.
Ето основните правила за хранене през есента, които ще ви помогнат да се радвате на живота дори и в най-лошото време.
Правило първо
Балансиран хранителен режим
Диетолозите съветват да се придържате към такова съотношение на хранителни вещества, така че тялото да получава максимум разнообразни хранителни вещества:
- Протеини – 15%. Те се доставят за тялото с консумацията на говеждо, пилешко, пуешко месо, риба, млечни продукти и бобови култури.
- Мазнини – 35%. Те се намират във всички храни, с изключение на напитките, плодовете и някои зеленчуци. Необходимо е стриктно да се контролира консумацията на мазнините – растително масло (не повече от 20 g на ден) и животински мазнини (10 g на ден). Трансмазнините всеки знае, че са вредни и те трябват да елиминирани при хранене.
- Въглехидрати – 50%. От тях сложните въглехидрати (зеленчуци, плодове и зърнени храни) е нужно да са 40%, а останалите могат да бъдат 10% прости въглехидрати.
Правило второ
Малки порции, но начесто
Друго важно правило за запазване на енергията и доброто настроение през есента е да се опитате не само да изберете балансирано меню, но и да разпределите правилно дневния си порцион. Това означава, че трябва да се храните разумно – на малки порции и начесто – поне 4-5 пъти на ден. Паузата между храненията не трябва да бъде повече от 4 часа.
Правило трето
Прием на достатъчно течности
Погрешно е да мислите, че трябва да пиете много течности само в горещите летни дни. През есента и зимата тялото ни също трябва да получава достатъчно вода – 40 мл на килограм телесно тегло на ден. Половината от този процент трябва да идва от напитки, а другата половина от храната.
Можете да пиете не само вода, но и всякакви безалкохолни напитки – от чай с лимон до сокове.
В края на краищата всички те са с 85-99% вода и допринасят за поддържането на водния баланс на тялото. И за да укрепите имунната система, опитайте да замените обичайния черен чай с такъв от шипка, малина или джинджифил.
Предлагаме ви няколко вкусни и здравословни рецепти, които можете да включите в есенното си меню за добро настроение.
Cole Slow
В превод от английски означава „зелева салата“. Това е лека и диетична храна. Месният компонент на тази рецепта може да бъде варено говеждо филе: приготвено по този начин, то е е много по-здравословно от месото на скара. Освен това говеждото месо е дава необходимото ежедневно количество животински протеини.
Съставки за салатата:
1 чаша майонеза
1½ супена лъжица ябълков оцет
1 супена лъжица мед
¾ чаена лъжичка семена от целина
1 чаена лъжичка сол
½ чаена лъжичка прясно смлян черен пипер
½ средно зелено зеле, много тънко нарязано (около 4 чаши)
½ средно червено зеле, много тънко нарязано (около 4 чаши)
2 средно големи моркова, обелени; настъргани
Подготовка:
- Срежете зелето наполовина и махнете няколко от тънките външни слоеве. Нарежете всяка половина на четвъртинки, след това отделете здравата сърцевина в средата. И прекарайте четвъртинките през кухненски робот. Прехвърлете смляното зеле в купа за салата.
- Обелете морковите, след това ги направете на ситно с кухненския робот.
- Нарежете на ситно и червения лук. Смесете всички продукти в една купа..
- Направете дресинга, като смесите всичко: майонеза, оцет, мед, семена от целина, сол и черния пипер пипер в голяма купа.
- Разбъркайте продуктите в купата с дресинга и поставете в хладилника за поне един час преди сервиране.
Салатата търпи различни вариации – могат да се добавят ябълки, царевица, различни подправки дори и настърган кашкавал.
Рататуй
Рататуй е едно от най-важните ястия на провансалската кухня. То включва задушени зеленчуци – обикновено патладжани, тиквички, чушки и домати (въпреки че са възможни и най-разнообразни опции). Основното нещо е да не прекалявате със задушаването: парчетата зеленчуци трябва да запазят формата и естествения си вкус.Има много вариации на този вид ястие, ние даваме един от най-лесните и запомнящисе.
Съставки:
2 броя пиперки
3 глави зрял лук
2 патладжана
4 тиквички средно големи
2 домата
2-3 скилидки чесън
стрък целина
100 милилитра растително масло
черен пипер
захар
сол на вкус
Приготвяне:
1.Всички зеленчуци, без доматите, и лукът се нарязват на едро.
2.Чесънът и целината се накълцват наситно.
3.Доматите се обелват.
- Всичко се смесва, посолява се, прибавя се захарта и маслото. Разбърква се. Може да се сложи вода или доматен сок, ако е необходимо. Задушава се в съд с капак 30–40 мин.
А сега не е ли време и за нещо сладко за добро есенно настроение?
Печената ябълка експлодира в устата ни с милион ярки усещания, дава нотки на сладост и киселост, безтегловност и отчетлив вкус на щастие!
Оказва се, че печените ябълки във фурната могат да бъдат както ежедневен десерт, така и елегантно празнично лакомство, в зависимост от това кои съставки сте включили в рецептата и как сте ги поднесли.
- Традиционно ябълките с пълнеж, се пекат цели. За целта горната част на плодовете се отрязва, сърцевината се отстранява със специален нож и пълнежът се поставя в отвор с ширина около 3 cm. По отношение на пълнежа: най-често се слагат: захар, ядки, особено орехи, стафиди, канела. Както и могат да се използват почти всички сушени плодове, джинджифил, ванилия, индийско орехче, анасон, карамфил. Този метод обаче не е единственият.
- Ябълките също могат да се увиват в тесто (ябълки в тесто).
- Те могат да се нарежат на парчета или филийки и да се пекат, поръсени със захар, канела и джинджифил.
След изваждане готовите печени ябълки могат да се залеят с течен мед, кленов сироп, лимонов сок, боровинково или малиново сладко.
Не забравяйте още да затоплите през есента душата и тялото си с прекрасни напитки. Така страхотното настроение ще се превърне във ваш постоянен спътник. Предлагаме ви 2 чудесни сгряващи есенни напитки.
Витаминен коктейл с малко алкохол!
Смесете сок от кисели ябълки със сок от боровинки в пропорция 100 към 100 мл. Отсипете 20 грама бренди в готовия сок. Сложете 1 чаена лъжичка мед, стрито едно карамфилче и поръсете с 2-3 щипки канела. Тази напитка е особено добра преди лягане!
Чай „Греяно вино“
Друг чудесен начин да се стоплим е като приготвим чай „Греяно вино“! Не е тайна, че греяното вино има много полезни свойства: то отлично помага за справяне с хипотермия, настинки, депресия и безсъние, а също така ускорява по-ранното възстановяване от различни инфекциозни заболявания. Така че есента е време да се наслаждавате редовно на страхотния вкус на тази здравословна напитка. Чай „Греяно вино“ се приготвя по почти същия начин като класическото греяно вино, но основния акцент е добавянето на черен чай. Тоест, след като се направи греяното вино, то се смесва с топъл, но не горещ черен чай. Съотношението на греяното вино спрямо чая е едно към едно. Използвайте качествен черен чай. Напитката не се препоръчва преди лягане, защото съдържа кофеин.
Ароматът на есента е тук, дразни обонянието и ни кара да се втурнем към кухнята, за да се възползваме от есенния разкош от плодове и зеленчуци, за да сгреем душата и тялото си.